Kontakt: 535 100 190 Serwis 24h: 536 750 990

Rekuperacja ciepła stosowana jest w nowoczesnych technologiach energooszczędnych. Dzięki temu zagadnieniu stało się możliwe odzyskiwanie termicznej energii z gazów wylotowych, co w parze z zastosowaniem pompy ciepła w instalacji grzewczo-wentylacyjnej, pozwala na stworzenie przyjaznego dla środowiska systemu ogrzewania domu o dużej wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu niskich rocznych kosztów.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła (maszyny cieplne) są nowoczesnymi urządzeniami efektywnie i nieemisyjnie wykorzystującymi energię cieplną słońca, która jest zakumulowana w powietrzu, wodzie oraz glebie. Takie urządzenia składają się z połączonych przewodami jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pobierają z otoczenia ciepło, po czym za pośrednictwem czynnika dostarczają je do zamontowanej w domu instalacji grzewczej. Jeden taki system jest w stanie samodzielnie ogrzać cały budynek, zapewniając w nim ponadto ciepłą wodę dla wszystkich domowników oraz chłodne powietrze w letnie, upalne dni.

Zalety wynikające z zamontowania pompy ciepła

Zainstalowana w domu pompa pobiera całą energię wyłącznie z zasobów, które daje natura i jej działanie nie wyrządza żadnych szkód dla środowiska. System ten jest to rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, ponieważ urządzenie nie wytwarza ciepła tylko je transportuje, dzięki temu, osoby decydujące się na jego montaż ponoszą jedynie niskie koszty energii elektrycznej potrzebnej do przesyłania ciepła pozyskane ze środowiska naturalnego.

Montaż instalacji powinien zostać powierzony specjalistom

Firmy zajmujące się instalowaniem pomp ciepła dysponują nie tylko doświadczeniem z zakresu samego montażu urządzeń, ale również wiedzą pozwalającą na wybranie najlepszego systemu do konkretnego budynku, a także m. in. odpowiednie jego usytuowanie. Ponadto sprzęt, który będzie znajdował się w domu musi odznaczać się wykonaniem z materiałów najwyższej jakości. W zakresie kompleksowej instalacji powinny się znajdować następujące usługi:

  • Pomoc w wyborze dedykowanego (najlepszego) urządzenia odpowiadającego konstrukcji budynku
  • Fachowe doradztwo z zakresu projektu całej instalacji dostosowanej do wymagań
  • Montaż wraz z podłączeniem i regulacją pompy
  • Montaż całej armatury, w której skład wchodzą m. in. zawory mieszające i naczynia przeponowe
  • Podłączenie urządzeń uzupełniających – buforów oraz zasobników do ciepłej wody
  • Regulacja całego układu wraz z odbywającymi się na każdym etapie wykonywanych prac kontrolami szczelności

Jak wygląda serwisowanie zainstalowanego systemu ogrzewania?

Wykonywanie okresowych przeglądów jest niezmiernie ważne dla prawidłowej pracy całego układu grzewczego. Przeprowadzenie inspekcji powinno odbywać się w okresie tuż przed rozpoczęciem przez domowników sezonu grzewczego, dzięki takiemu działaniu zostaną zbadane poszczególne elementy oraz praca całego systemu. Wyeliminowanie wszystkich błędów pozwoli ze spokojem cieszyć się pełną wydajnością pompy ciepła.

W trakcie serwisowania sprzętu specjalista sprawdza dokładnie źródło ciepła (skąd urządzenie pobiera energię cieplną), całą instalację ogrzewania oraz pracę samej pompy. Każda maszyna cieplna posiada regulator, w którym zapisane są informacje, na podstawie których serwisant bez problemu może ocenić, czy do czasu przeglądu wszystkie systemy funkcjonowały we właściwy sposób oraz czy od ostatnio przeprowadzonego badania technicznego wystąpiły jakieś nieprawidłowości.

Zaobserwowane zaburzenia w działaniu domowego systemu należy niezwłocznie zgłaszać do firmy instalującej osprzęt, aby zaistniała awaria mogła zostać jak najszybciej usunięta.

Dobrze ocieplony dom z wydajnym systemem ogrzewania to podstawa. Jednak i taki system podobnie jak tradycyjne kotły oraz inne urządzenia grzewcze wymaga regularnych, corocznych przeglądów w celu zachowania jego bezawaryjności oraz pełnej funkcjonalności przez długie lata. Jeśli nawet producenci lub sprzedawcy twierdzą, że ich sprzęt nie wymaga doglądania przez specjalistyczne serwisy, to warto jednak uchylić się od tej rady. Brak odpowiedniego przeglądu może nawet w niektórych sytuacjach oznaczać utratę gwarancji na zamontowany w domu system.

Close Menu