W obecnych czasach do czyszczenia instalacji centralnego ogrzewania coraz częściej wykorzystuje się materiały odporne na korozje, takie jak stal ocynkowana czy przewody sztuczne. Od kilku lat stanowią one świetne elementy do przygotowania instalacji wewnętrznych, związanych z ogrzewaniem czy udostępnieniem ciepłej i zimnej wody. Mimo, iż materiał jest zabezpieczony przed utlenieniem, wykwity korozji niestety nadal są czasem spotykane…
Dlaczego tak się dzieje? Pojawienie się rdzy spowodowane jest specyficznymi warunkami pracy – podwyższona temperatura otoczenia oraz błędy podczas montażu mogą przyczyniać się do wystąpienia zjawiska korozji, a szczególnie korozji elektrochemicznej. W takim środowisku doskonale rozwijają się także mikroorganizmy, które mogą wywołać rdzawe wykwity. Jak temu zaradzić?
W obecnych czasach do czyszczenia instalacji centralnego ogrzewania coraz częściej wykorzystuje się materiały odporne na korozje, takie jak stal ocynkowana czy przewody sztuczne. Od kilku lat stanowią one świetne elementy do przygotowania instalacji wewnętrznych, związanych z ogrzewaniem czy udostępnieniem ciepłej i zimnej wody. Mimo, iż materiał jest zabezpieczony przed utlenieniem, wykwity korozji niestety nadal są czasem spotykane…
Dlaczego tak się dzieje? Pojawienie się rdzy spowodowane jest specyficznymi warunkami pracy – podwyższona temperatura otoczenia oraz błędy podczas montażu mogą przyczyniać się do wystąpienia zjawiska korozji, a szczególnie korozji elektrochemicznej. W takim środowisku doskonale rozwijają się także mikroorganizmy, które mogą wywołać rdzawe wykwity. Jak temu zaradzić?
Dlaczego warto czyścić instalację i montować filtry magnetyczne?
Wydawać by się mogło, że nowoczesne materiały użyte w domowych instalacjach są w pełni zabezpieczone i przygotowane do pracy – dlatego też większość z nas po zainstalowaniu przewodów zapomina o ich cyklicznej konserwacji. To spory błąd…
W systemach, które nie są konserwowane, może dojść do nadmiernego gromadzenia się magnetytu. Jest to czarny tlenek żelaza, który w nadmiarze powoduje punktowe niedogrzanie grzejników i obciąża pracę kotła grzewczego. Magnetyt, osadzający się na ściankach przewodu, wywołuje spadek wydajności ogrzewania, może również przyczyniać się do tworzenia korozji. Tlenek żelaza stanowi więc poważne zagrożenie i to przeważnie on odpowiada za poważniejsze awarie układów grzewczych.
Aby usunąć gromadzący się związek oraz pierwsze wykwity rdzy, dobrze jest okresowo czyścić instalację i wymieniać filtry magnetyczne – pomoże to wyłapać odkładający się tlenek żelaza, który nie będzie gromadził się w przewodach. Korzystając z proponowanych przez naszą firmę rozwiązań, można usprawnić pracę układu i znacznie zmniejszyć rachunki za energię. Czyszczenie instalacji z pomocą odpowiednich środków chemicznych przedłuży także żywotność kotła grzewczego.
Oto podstawowe korzyści dla użytkowników:
- Oszczędności na rachunkach za ogrzewanie sięgające 6% w skali roku,
- Natychmiastowa i stała ochrona układu,
- Wydłużona trwałość systemu,
- Zmniejszona emisja dwutlenku węgla,
- Wielkość filtrów zaprojektowana specjalnie dla domowych i przemysłowych układów grzewczych.
Jakich środków najczęściej używamy?
Do czyszczenia instalacji używamy środków chemicznych firmy Sotin, Adey oraz urządzeń firmy Adey i Fernox.
Podstawowe czyszczenie – środki łagodne
W zależności od właściwości i możliwości wykorzystania, wyróżnia się kilka typów preparatów. Do usuwania mniejszych zanieczyszczeń sprawdzają się łagodne środki pozbawione kwasów, które można zastosować bez odłączania systemu grzewczego. W przypadku nowych instalacji, można ich użyć przed oddaniem do użytku, w celu neutralizacji lutów, topników, zastosowanych olejów oraz innych zanieczyszczeń. Produkty te świetnie usuwają rdzę i złogi korozyjne ze ścian działających systemów grzewczych, pomagają też pozbyć się lekkich osadów mineralnych oraz luźnych substancji. Środki łagodne mogą również pomóc w czyszczeniu starszych systemów c.o., które nie mogą być narażane na działanie kwasów.
Szlam i osad usuwane z dodatkiem kwasów
Do bardziej wymagających zanieczyszczeń można zastosować łagodne środki o większej skuteczności, wynikającej z dodatku odpowiednich kwasów. Mogą one również znaleźć zastosowanie na działającym systemie grzewczym.
Najczęściej produkty te stosuje się do nowych, ale też do starszych instalacji, które wciąż wykazują pełną szczelność. Preparaty te skutecznie rozpuszczają szlam i inne lekkie osady, ułatwiając ich odprowadzenie z instalacji. Zawarte w środkach kwasy doprowadzają zanieczyszczenia do postaci, która łatwo poddawana jest usunięciu. Wykorzystanie tych środków wymaga jednak płukania instalacji po przeprowadzonym czyszczeniu.
Do zadań specjalnych – najsilniejsze preparaty czyszczące
Przy najtrudniejszych zanieczyszczeniach, gdy standardowe metody są nieskuteczne, najlepiej wykorzystać jest zaawansowane środki o dużej skuteczności. Wymagają one jednak specjalistycznego sprzętu – pomp czyszczących, dzięki którym można w bezpieczny sposób przeprowadzić czyszczenie systemu.
Niniejsze preparaty nadają się do usuwania produktów zaawansowanej korozji oraz osadów mineralnych i szlamu, który przybrał zwartą, twardą postać kamienia. Środki te nadają się do usuwania zanieczyszczeń z urządzeń chłodniczych oraz systemów centralnego ogrzewania. Świetnie czyszczą niemal każdy materiał, poza elementami aluminiowymi. Umożliwiają również czyszczenie na zimno, bez konieczności rozgrzewania całego systemu.
Co czyścimy?
- Wymienniki ciepła,
- Kotły c.o.,
- Instalacje c.o.,
- Instalacje c.w.u.
Jak pracujemy?
- Zaczynamy od diagnozy problemu i wyceny.
- Badamy twardość wody.
- Przygotowujemy i czyścimy instalację przez podłączenie pompy i podanie środków chemicznych. Używamy przy tym nietoksycznych środków chemicznych, przyjaznych dla środowiska.
- Napełnienie instalację z użyciem odpowiedniego inhibitora.
- Przeprowadzamy prace porządkowe i kontrolę sprawności instalacji.
Dla bezpieczeństwa – zastosuj inhibitor korozji
Usunięcie z instalacji zanieczyszczeń, śladów korozji i osadów to nie wszystko. Niezabezpieczone ścianki wewnętrzne systemu mogą w krótkim czasie ponownie pokryć się rdzą, są one także szczególnie narażone na działanie mikroorganizmów. Dlatego, po czyszczeniu, instalacje należy bezwzględnie zabezpieczyć.
Aby to zrobić, wystarczy dolać do wody wypełniającej instalację odpowiedni inhibitor, którego zadaniem jest zabezpieczenie ścianek przed ponownym utlenieniem i osadzaniem kamienia kotłowego. Preparat skutecznie ochroni elementy instalacji zbudowane z różnych metali, takich jak miedź, stopy miedzi, brązu, aluminium, a także stal nierdzewna.
Jakie zadania pełnią inhibitory?
- Poprzez pasywację anodową, tworzą na powierzchni metali warstwę chroniącą przed utlenieniem,
- Zmniejszają ryzyko odkładania się osadów mineralnych, kamienia oraz zgorzeliny, która może negatywnie wpłynąć na pracę kotła,
- Nie dopuszczają do rozwoju mikroorganizmów w obrębie ścianek instalacji,
- Przedłużają żywotność systemu poprzez ochronę wszystkich jego elementów – grzejników, pomp i zaworów TRV.
Czy czyszczenie instalacji jest kosztowne?
Nie da się jednoznacznie określić całkowitej ceny płukania instalacji c.o. – zależy ona od wielu czynników, takich jak stopień zanieczyszczenia systemu, zastosowane preparaty, pojemność i stopień rozbudowania instalacji, a także indywidualne wymagania firm czyszczących. Szacuje się, że średni koszt zaawansowanego czyszczenia instalacji w mieszkaniu jednorodzinnym może wynieść od 1200 do 1600 zł netto, choć ze względu na wymienione czynniki powyższe ceny mogą się od siebie różnić.
Na ten koszt składa się:
- Zakup środka czyszczącego,
- Zakup środka do ochrony instalacji po płukaniu,
- Dzień pracy ekipy czyszczącej.
Trzeba również przyznać, że sam koszt płukania jest dość wysoki; zależy od kilku czynników:
- Pojemności instalacji (zużycia środków chemicznych),
- Stopnia rozbudowania instalacji (każdą pętlę płucze się osobno),
- Stopnia zanieczyszczenia i zużycia środków chemicznych.
Stawka opłat może zostać podniesiona na skutek wystąpienia dodatkowych trudności podczas czyszczenia. Brak możliwości prostego podłączenia do instalacji grzewczej oraz utrudniony dostęp do części urządzeń powodują konieczność przepłukiwania etapami lub przeróbki instalacji. To z kolei wiąże się z dodatkową pracą i wydłużeniem procesu, co także wpływa na wzrost ceny.
Warto również podkreślić, że tak zaawansowanym procesem powinni zająć się profesjonaliści. Płukanie i czyszczenie instalacji, nawet mimo wyższych kosztów, najlepiej jest zlecić zaufanej firmie, która przeprowadza podobne operacje na co dzień. Klient będzie miał wtedy pewność, że zatrudnił specjalistów posiadających odpowiednie umiejętności i sprzęt do takiego zadania.
Masz pytanie, jesteś zainteresowany naszymi usługami?
Zadzwoń 535 100 190 lub Napisz biuro@ekoboost.pl